Jednoduchá technika dechu, která pomáhá jezdcům i koním
Jak nám dech může pomoci u koní?
Úplně jednoduše a přesto efektivně!
Jsem člověk, co má přehlcenou hlavu a neustále přemýšlí coby kdyby. A paradoxně tohle koně právě moc nechtějí. Záleží také na tom, jak hodně máte tolerantního koně. A pokud má někdo podobného koně, jako já Scarletku, tak nejspíš bude mít problém.
Co jsem si myslela dřív a co mi došlo?
Celé léta jsem si myslela, že ježdění je hlavně o technice. Poslední měsíce, možná už to bude skoro rok, ale pracuji na něčem úplně jiném, než je fyzická technika. Snažím se více pracovat s kognitivním myšlením. Ne tak, že bych vymýšelela postupy. Naopak. Snažím se svou hlavu co nejvíce vyčistit, aby byla fokusovaná pouze na to, co je právě teď a tady. A tohle koně vždy velmi ocení.
Technika rytmického dechu
Nejdřív jsem se snažila sáhodlouze "odfoukávat" myšlenky. Jenže ty mrchy se mi stále nějak do té mysli vracely. Snažila jsem se urputně najít nebo vymyslet něco jiného, rychlejšího. Až jsem díky nějaké seberozvojové knížce dostala úplně jednoduchou odpověď. Techniku dechu 6-6-6-6. Skoro jako ďáblovo číslo, ale velmi užitečná.
Jestli toto pravidlo neznáte, tak je to šest vteřin nádech, šest vteřin zadržujete dech, šest vteřin vydechujete a šest vteřin nedýcháte.
Jak tuhle techniku použít v praxi?
Já to vždy vysvětluji nejlépe, když se to lidem už děje. Vždy když vidím, že je kůň pod nimi nervózní, nedělá, co se po něm chce, a jsou to jednoduché úkony (například aby šel v klidu, zastavoval tam, kde má) a vím, že je kůň psychicky a fyzicky v pořádku, tak se zaměřím na jezdce.
Jak pracovat s emocemi jezdce?
Na otázku, jestli se cítí v klidu, většinou slýchám odpověď, že ne, že jsou nervózní, naštvaní, prostě v nějakých emocích. Z mé strany následuje otázka, jestli chtějí pokračovat ze sedla, nebo chtějí ze země. Je velmi důležité určit si, kolik jsem jako jezdec teď ve svých emocích schopen zvládnout. V obou případech, jak ze země, tak ze hřbetu ale následuje to samé.
Zaměříme se na dech.
Vytáhneme to jednoduché pravidlo 6-6-6-6 a uklidňujeme tak svůj dech a spolu s ním i celé tělo a hlavně hlavu. A pokračujeme v pohybu – kroku ze země nebo ze sedla. A během minuty nebo dvou pozoruji, jak na člověku, tak na koni, uvolnění.
Jak tahle technika pomáhá koním?
Je to tak jednoduchá technika, kterou v praxi používám téměř denně.
Sama to využívám nejen pro mou psychickou pohodu na koni, ale i když cítím, že kůň "pode mnou" se necítí zrovna nejjistěji. Začnu dýchat a zaměřím svůj fokus na to, co chci, aby dělal. A do pár vteřin cítím, jak se kůň uvolňuje a začíná spolupracovat. Odvrací svůj pohled od problému a zaměřuje se spolu se mnou na řešení.
Možná je to taková paralela do života
Stačí odvrátit hlavu od problému, zklidnit dech, tělo a mysl, a postupně se zaměřit na řešení. Ne z problému, ale z toho klidu uvnitř nás.